About workshop


Moscow Workshops Juniors (formerly Winter Computer School) - online boot camps on programming for high school students. High school students are intensively preparing for the abstract olympiads, the All-Russian Olympiad for students and the International Olympiad in informatics IOI.
Moscow Workshops Juniors - a maximum of training sessions, contests, analysis and a solution of the problems with experienced teachers from leading Russian universities, coaches and Olympiad winners! The program lasts 72 academic hours.Classes in three divisions (A, B, C) are held in English and Russian in the format of lectures, contests, their analysis and a solution of the problems. High school students from all over the world can take part in the boot camp!
Educational and entertainment events will be held as part of the Moscow Workshops Juniors: quizzes, intellectual games, scientific and educational lectures.
Moscow Workshops Juniors will finish with a programming Olympiad, the winners of which receive up to 10 additional points for individual achievements (taken into account for admission to Russian universities)
Dates of boot camp: February 22 - March 2, 2022
Hosted by: MIPT and Moscow Workshops
Format: online



How to enroll in Moscow Workshops Juniors?





List of participants

PlaceTeam nameA
103/182
B
95/214
C
73/225
D
63/258
E
4/18
F
2/45
TotalTimeDirtSE
1.
Shi Qingyu
+
0:19
+1
0:15
+
0:50
+
0:11
+1
1:00
+
2:39
635825%0.48
2.
Росин Антон Михайлович
+
0:07
+
0:10
+1
2:00
+
2:11
+2
1:45
+1
3:39
667440%0.48
3.
Порай Екатерина Дмитриевна
+
0:12
+
0:23
+
0:40
+
1:01
+4
3:12
-
540944%0.39
4.
Родионов Валерий Витальевич
+
0:34
+
0:43
+
1:41
+1
1:15
+2
2:21
-
545637%0.39
5.
Максотов Жамбыл
+
0:06
+
0:23
+
0:42
+
0:18
-
-
4910%0.24
6.
Захаров Иван Александрович
+
0:09
+
0:16
+2
0:48
+
0:40
-
-
415533%0.24
7.
Абжами Ерсултан Ержанович
+
0:17
+
0:29
+
0:42
+
1:06
-
-
41570%0.24
8.
Oralkhanov Dinmukhamed
+
0:05
+1
0:16
+1
1:06
+1
0:29
-
-1
1:08
417742%0.24
9.
Penchev Jasen Plamenov
+
0:09
+
0:14
+2
0:55
+
1:16
-
-1
1:59
419533%0.24
10.
Казачёнок Григорий Андреевич
+
0:27
+
0:35
+
0:55
+
1:18
-
-
41960%0.24
11.
Полынь Станислав Александрович
+
0:09
+
0:17
+
1:19
+1
1:10
-
-
419620%0.24
12.
Тұрғанбек Санжар Әуезханұлы
+
0:08
+
0:18
+1
1:31
+1
0:42
-
-
420133%0.24
13.
Анташкевич Дмитрий Валентинович
+1
0:09
+
0:24
+1
0:34
+1
1:21
-
-
421042%0.24
14.
Ляхович Яков Александрович
+1
0:08
+1
0:18
+
0:36
+1
1:28
-
-
421242%0.24
15.
Жарылгамысов Темирлан Нурланович
+
0:12
+
0:21
+
0:40
+1
2:05
-
-
422020%0.24
16.
Султанов Адиль
+
0:05
+
0:11
+4
1:02
+1
1:08
-
-2
2:36
424755%0.24
17.
Таймас Мансур Манасович
+
0:07
+1
0:40
+1
0:55
+1
1:27
-
-
425142%0.24
18.
Gheorghies Alexandru O
+1
0:07
+
0:14
+4
1:35
+
0:42
-
-
425955%0.24
19.
Ивченко Дмитрий Артемович
+
0:06
+
0:22
+1
2:14
+2
0:47
-
-
427042%0.24
20.
Клайн Эрик Walter
+
0:20
+
1:04
+
0:50
+2
1:35
-
-3
3:29
427133%0.24
21.
Юриков Михаил Олегович
+
0:13
+3
0:25
+2
0:40
+1
1:15
-
-
427460%0.24
22.
Кожевников Александр Валерьевич
+
0:12
+
0:19
+1
1:31
+3
1:12
-
-
427550%0.24
23.
Исаев Арман Саматович
+1
0:13
+
0:27
+1
0:37
+1
2:22
-
-
428242%0.24
24.
Дубинин Василий Витальевич
+
0:24
+
0:38
+
1:16
+1
2:08
-3
3:59
-3
3:17
428820%0.24
25.
Афанасенко Григорий Сергеевич
+1
0:07
+1
0:24
+2
1:07
+1
1:32
-
-
429055%0.24
26.
Клигунов Илья Дмитриевич
+
0:08
+1
0:18
+3
0:26
+4
1:21
-
-
429466%0.24
27.
Согоян Левон Хоренович
+
0:15
+
0:29
+
0:42
+5
1:54
-
-
430155%0.24
28.
Маслов Никита Дмитриевич
+
0:14
+
0:26
+
3:26
+
0:59
-
-
43050%0.24
29.
Лосев Александр Александрович
+1
0:04
+
0:15
+1
0:54
+5
1:31
-1
3:53
-4
3:59
430663%0.24
30.
Деревягин Александр Алексеевич
+
0:06
+
0:21
+
1:59
+1
2:25
-
-
431120%0.24
31.
Шермаханов Ильяс Сабитович
+1
0:14
+
0:28
+
0:49
+3
2:20
-
-
431250%0.24
32.
Клигунов Кирилл
+1
0:32
+1
0:21
+1
2:25
+
0:54
-
-
431342%0.24
33.
Кошман Григорий Павлович
+
0:17
+
0:48
+1
1:25
+1
2:13
-
-
432433%0.24
34.
Musat Tudor
+1
0:50
+
0:57
+1
1:43
+
1:17
-
-3
2:19
432933%0.24
35.
Ерланулы Нурсултан
+
0:06
+
0:11
+
1:39
+7
1:11
-
-
432963%0.24
36.
Завалов Илья Владимирович
+
0:14
+1
0:23
+1
2:59
+1
0:51
-
-
432942%0.24
37.
Шумов Андрей Константинович
+
0:16
+
0:22
+2
1:55
+3
1:19
-
-
433255%0.24
38.
Рахметулла Акрам Айдарұлы
+2
0:18
+
0:21
+
0:49
+3
2:27
-
-
433655%0.24
39.
Луценко Антон Игоревич
+1
0:17
+3
0:30
+2
0:58
+1
1:30
-
-
433663%0.24
40.
Злотникова Таисия Сергеевна
+
0:16
+
0:35
+
1:15
+2
2:59
-
-
434633%0.24
Submits sent:1822142252581845942
Accepted:103
(56%)
95
(44%)
73
(32%)
63
(24%)
4
(22%)
2
(4%)
340
(36%)
Dirt:66
(39%)
86
(47%)
112
(60%)
125
(66%)
9
(69%)
1
(33%)
399
(53%)


LIST OF PARTICIPANTS second stage

PlaceTeam nameA
91/98
B
26/248
C
73/164
D
60/184
E
35/144
F
11/126
TotalTimeDirtSE
1.
Пахомов Евгений Евгеньевич
+
0:02
+4
0:53
+
0:04
+
0:08
+1
0:29
+
1:06
626445%0.46
2.
Толстик Богдан Николаевич
+
0:01
+
1:14
+1
0:11
+2
0:23
+1
0:38
+
0:47
627740%0.46
3.
Забавский Даниил Артёмович
+
0:01
+1
0:28
+
0:18
+1
0:25
+
0:42
+6
1:18
635557%0.46
4.
Новиков Владимир Алексеевич
+
0:01
+3
0:57
+1
0:09
+4
0:17
+1
0:36
+2
1:37
643964%0.46
5.
Кучинский Илья Игоревич
+
0:07
+4
2:44
+
0:13
+
0:20
+
1:24
+
1:35
646440%0.46
6.
Эмир Эмир Рамилевич
+
0:25
+
2:05
+
0:26
+
0:36
+7
1:26
+13
3:49
692976%0.46
7.
Дмитриев Максим Вячеславович
+1
0:01
+21
3:29
+
0:06
+
0:15
+1
1:25
+
3:43
6100179%0.46
8.
Perdebai Ramazan Kadelbaiuly
+
0:01
+
0:35
+
0:09
+
0:21
+
1:05
-2
1:47
51330%0.37
9.
Andrei Boaca
+
0:02
+3
1:09
+
0:20
+
0:29
+2
0:58
-3
1:53
528050%0.37
10.
Коновалов Кирилл Андреевич
+
0:01
+1
2:15
+
0:08
+
0:27
+2
1:31
-8
3:33
532537%0.37
11.
Сахмолдин Мухаммадариф -
+
0:32
+3
1:25
+
0:41
+
0:47
+
0:59
-4
1:55
532637%0.37
12.
IBrahimcha Bernard
+
0:01
+5
1:25
+2
0:10
+
0:15
+3
0:37
-4
3:59
535166%0.37
13.
Гончаров Матвей Алексеевич
+
0:31
+1
2:36
+
0:38
+
1:07
+1
1:43
-1
2:06
543828%0.37
14.
Ержан Амангельдин Бауыржанулы
+
0:03
+2
3:28
+
0:14
+
0:34
+2
1:43
-1
3:09
544444%0.37
15.
Зорин Кирилл Сергеевич
+
0:02
+2
1:53
+
0:06
+8
0:33
+5
1:21
-3
3:02
553675%0.37
16.
Левашкевич Станислав Ярославович
+
0:26
+6
3:22
+
0:39
+
0:46
+2
1:26
-9
3:50
556261%0.37
17.
Bauer Elias
+
0:02
+2
1:34
+
0:22
+3
0:53
+4
3:32
-6
3:59
556564%0.37
18.
Левшуков Дмитрий Александрович
+
0:32
+2
1:46
+1
0:45
+3
1:23
+2
2:50
-
559961%0.37
19.
John Josia
+
0:50
+4
2:04
+1
0:56
+
1:15
+2
3:11
-1
3:52
563858%0.37
20.
Вегера Константин Сергеевич
+
0:36
+6
3:29
+
0:58
+
2:34
-5
3:58
+
1:19
565754%0.43
21.
Chiriac Matei
+1
1:35
+1
1:53
+
1:55
+
2:02
+
3:53
-
572028%0.37
22.
Анисевич Егор
+
0:11
+6
3:42
+
0:22
+1
0:38
+5
3:56
-
577270%0.37
23.
Crismariu Codrin
+
1:09
+7
3:56
+
1:19
+
1:31
+4
2:54
-
587068%0.37
24.
Иванов Петр Александрович
+
0:03
-
+
0:11
+
0:27
+
1:50
-2
0:42
41520%0.29
25.
Супрунов Виктор
+
0:07
-
+
0:15
+
0:43
+1
1:38
-
418520%0.29
26.
Джумадильдаев Медет Аскарович
+
0:02
-9
3:59
+2
0:27
+
0:49
+
1:37
-
421633%0.29
-
Musat Tudor
+
0:14
-12
3:59
+
0:21
+
0:53
+1
2:10
-4
2:36
424020% 
27.
Катасонов Евгений Алексеевич
+
0:02
-
+1
0:14
+
1:21
+
2:04
-2
2:16
424320%0.29
28.
Қасымхан Анай
+
0:01
-1
0:05
+
0:05
+
0:47
+3
2:13
-1
1:32
424842%0.29
29.
Ибодуллаев Руслан Ержанович
+
0:26
-
+
0:37
+
1:39
+1
1:25
-9
3:17
426820%0.29
30.
Грибенник Виталий Витальевич
+
0:04
+3
2:58
+
0:16
+1
0:27
-
-14
3:51
430650%0.31
31.
Радошко Альберт Эдуардович
+
0:01
-3
3:22
+1
0:24
+
0:41
+3
2:39
-
430750%0.29
32.
Тимошенко Андрей Александрович
+
0:02
-
+
1:03
+
2:56
-
+
1:23
43240%0.35
33.
Агаян Айк Норайрович
+
0:25
-
+
0:35
+
1:01
+3
2:24
-10
3:53
432842%0.29
34.
Антропов Александр Павлович
+
0:03
-21
3:54
+
1:01
+4
1:27
+
2:05
-
435750%0.29
35.
Ермачков Ярослав Олегович
+
0:02
-10
3:48
+
0:10
+
0:29
+8
3:40
-
442266%0.29
36.
Жуков Иван Дмитриевич
+
0:01
-15
3:58
+4
0:48
+6
1:57
-
+
0:57
442571%0.35
37.
Щербаков Максим Александрович
+
0:01
-1
2:20
+6
0:25
+3
1:29
+1
1:53
-
443071%0.29
38.
Abelyan Samvel Hayk
+
0:02
-
+
0:10
+10
1:42
+3
2:51
-
454776%0.29
39.
Studer Jasmin
+
0:04
+4
1:43
+
1:51
+2
3:54
-
-
457460%0.31
40.
Круц Егор Русланович
+1
2:34
-1
3:59
+
2:35
+1
2:50
-
+
2:35
467633%0.35
41.
Denis Crismariu
+
0:20
+22
3:33
+
1:27
+4
2:20
-
-
498286%0.31
42.
Baizhanov Nurmyrza Nurseit uli (son of Nurseit)
+
0:01
-
+
0:18
+
0:38
-
-
3590%0.18
43.
Стасевич Дарина Олеговна
+
0:03
-
+1
0:16
+
0:24
-
-
36425%0.18
44.
Павлова Екатерина Игоревна
+
0:02
-
+
0:18
+
0:43
-
-
3640%0.18
45.
Ornskov Ferdinand Ferdi
+
0:09
-3
3:53
+
0:21
+
0:53
-
-
3840%0.18
46.
Григорьев Даниил Андреевич
+
0:09
-
+
0:30
+
1:06
-
-4
1:48
31060%0.18
47.
Иса Ахмет Арманович
+
0:08
-1
0:11
+
0:20
+
1:25
-
-
31140%0.18
48.
Кигаш Амир Даниярович
+
0:01
-4
2:08
+1
0:26
+1
0:50
-
-1
1:14
311840%0.18
49.
Münzel Lukas
+
0:05
-5
3:59
+3
0:21
+
0:43
-1
2:54
-
313150%0.18
50.
Тұрғали Махамбет Сұлтанұлы
+
0:23
-1
2:29
+1
0:45
+
0:52
-8
3:58
-
314125%0.18
51.
Орешко Алина
+
0:20
-
+
0:35
+1
1:12
-1
2:02
-
314825%0.18
52.
Mars Sanzhar
+
0:01
-
+3
0:32
+
1:13
-
-
316750%0.18
53.
Badea Lucian Andrei
+
0:28
-5
2:43
+
0:35
+2
1:57
-
-2
0:54
322040%0.18
54.
Микулич Алексей Эдуардович
+
0:02
-
+2
0:38
+1
2:01
-
-
322350%0.18
55.
Дубровский Егор Дмитриевич
+
0:02
-3
1:45
+
1:32
+
2:41
-
-1
0:20
32560%0.18
56.
Джумадильдаев Сагын Аскарович
+
0:02
-1
0:12
+1
0:46
+4
2:03
-
-
327262%0.18
57.
Amaras Nazarians
+
0:08
-1
0:24
+1
1:10
+2
2:16
-
-
327550%0.18
58.
Tleuzhan Darkhan Abzaluly
+
1:12
-
+1
1:20
+
2:01
-1
3:25
-
329425%0.18
-
Erik Klein Walter
+
0:04
-
+
0:12
-1
0:31
-
-
2160% 
59.
Кәдірбай Бибарыс Асылханұлы
+
0:01
-
+1
0:21
-
-
-
24333%0.10
60.
Хачатрян Мартин Сурен
+1
0:07
-1
0:07
+
0:16
-11
2:24
-
-
24433%0.10
61.
Слоневский Никита Васильевич
+
0:08
-
+2
0:17
-14
3:41
-1
3:58
-
26650%0.10
62.
Навросюк Матвей
+
0:17
-
+2
0:24
-
-
-
28150%0.10
63.
Syrgabaev Nurislam
+
0:06
-1
0:17
+2
0:39
-3
1:41
-
-
28550%0.10
64.
Хорошаев Михаил Антонович
+
0:33
-
+1
0:45
-1
2:20
-2
2:32
-
29833%0.10
65.
Olzhabay Sabyrzhan
+
0:04
-
+1
1:25
-
-
-
211033%0.10
66.
Пипко Артем Олегович
+
0:28
-
+2
1:23
-
-
-
215250%0.10
67.
Khaldar(Халдар) Amirbek(Амирбек) Aibekuly(Айбекулы)
+
1:12
-
+1
1:27
-3
2:57
-
-
218033%0.10
68.
Алейников Роман Дмитриевич
+
0:03
-2
0:26
+2
2:20
-
-
-
218350%0.10
69.
Rotaru Razvan
+3
1:06
-
+
1:20
-
-1
3:42
-
220760%0.10
70.
Романенко Тимофей Александрович
+
0:10
-
+2
2:38
-
-
-
220950%0.10
71.
Джеентаев Бектур Канатбекович
+
0:03
-1
1:37
-13
2:07
+11
3:02
-
-
240684%0.17
72.
Yesmukhanov Ансар Оралович
+
3:37
-
+1
3:50
-1
3:59
-
-
246833%0.10
73.
Еремин Иван Юрьевич
+
0:02
-
-2
0:12
-
-
-
120%0.00
74.
Фёдоров Евгений Юрьевич
+
0:02
-1
0:11
-3
1:07
-1
0:15
-1
0:25
-
120%0.00
75.
Васильев Богдан Андреевич
+
0:04
-2
1:09
-
-
-3
3:57
-
140%0.00
76.
Васильев Виктор Тарасович
+
0:05
-
-
-3
0:39
-
-
150%0.00
77.
Савинов Даниил Димитриевич
+
0:06
-1
2:48
-9
3:55
-1
3:37
-
-
160%0.00
78.
Карабаев Аян Сабырович
+
0:10
-
-
-
-2
0:43
-
1100%0.00
79.
Hovhannes Muradyan
+
0:13
-
-
-
-4
1:01
-
1130%0.00
80.
Гурьев Тимофей Анатольевич
+
0:16
-
-
-
-
-
1160%0.00
81.
Жумаханов Жандос Рахымжанович
+
0:20
-
-
-
-2
0:43
-
1200%0.00
82.
Рачинский Владимир Валерьевич
+
0:23
-
-1
0:45
-4
1:55
-2
2:16
-
1230%0.00
83.
Перещук Никита Александрович
+
0:31
-
-2
0:43
-4
1:54
-4
3:13
-
1310%0.00
84.
Hauswirth Simon
+
0:32
-
-
-2
2:09
-
-2
3:41
1320%0.00
85.
Крень Илья Николаевич
+
0:58
-2
1:13
-3
1:46
-
-
-
1580%0.00
86.
Tammireddy Pranavendrareddy
+
1:40
-
-1
2:46
-
-
-
11000%0.00
87.
Брыкульская Мария Александровна
+
2:36
-
-
-
-2
3:49
-
11560%0.00
88.
Zhanbyrbai Elnur Nurken
+
2:43
-
-3
3:33
-
-
-
11630%0.00
89.
Максым Альмансур Бауржанулы
+
2:57
-1
3:35
-3
3:56
-
-
-
11770%0.00
Submits sent:98248164184144126964
Accepted:91
(92%)
26
(10%)
73
(44%)
60
(32%)
35
(24%)
11
(8%)
296
(30%)
Dirt:7
(7%)
113
(81%)
51
(41%)
75
(55%)
69
(66%)
21
(65%)
336
(53%)


Costs

Cost of participation − $210


Cost for the winners and prize-winners of the Olympiads:

$130 for prize-winners of national Olympiads in Informatics 2020-2021

free of charge for prize-winners of IOI



Lecturers Team



Oleg Khristenko

The Chief Judge;
Editor-in-Chief Snarknews.info;
Contest Moderator;
Open Programming Cup Coordinator



Mikhail Tikhomirov

The coach of gold medalists ICPC World Finals 2016 and 2018, 2020;
silver medalists 2017 and bronze 2019;
Finalist of Top Coder Open 2014, Russian Code Cup 2014;
Winner of the All-Russian Olympiad for schoolchildren in computer science.


Filipp Ruhovich

Twice prize-winner and winner of the All-Russian Olympiad for school students in computer science (2007 - 2009);
Four-time semi-final medalist ICPC;
Finalist ICPC World Finals 2014;
Programming teacher at MIPT


Ilya Stepanov

First place at the Pottosin All-Siberian Open Programming Olympiad 2018;
Ural Championship Winner 2018;
Second place NEERC 2018;
Bronze Medal ICPC World Finals 2019


Alexander Golovanov

Gold medalist ICPC World Finals 2018, 2020;
Postgrads of Phystech School of Applied Mathematics and Computer Science at MIPT
First Prize at the 21st International Mathematical Competition 2014