List of the invited to WCC-2016



Full name Grade City Round
1 Abdurahimov Aliakbar 11 grade Dushanbe II
2 Abramov Artjom 11 grade Chelyabinsk I
3 Alejkin Sergej 11 grade Moscow II
4 Altybaj Nazarbek 11 grade Aktobe IV
5 Aman Zharashan 11 grade Aktobe IV
6 Aslandukov Matvej 11 grade Kharkiv IV
7 Afanasenko Mihail 11 grade Minsk III
8 Bartosh Grigorij 11 grade St. Petersburg IV
9 Batyrhan Hafiz 9 grade Almaty IV
10 Berlin Andrej 10 grade Vitebsk III
11 Bidajbek Sanzhar 10 grade Astana IV
12 Bondarchuk Jurij 11 grade Bobruisk IV
13 Bukov Anton 10 grade Chelyabinsk II
14 Buchnev Valentin 11 grade Petrozavodsk II
15 Van'kovich Ivan 11 grade Minsk IV
16 Vasil'ev Oleg 11 grade Dolgoprudny I
17 Vishnevskij Vladislav 10 grade Mozyr I
18 Gaev Aleksandr 10 grade Dolgoprudny I
19 Gajnullin Il'dar 9 grade Kazan IV
20 Geras'kin Jaroslav 11 grade Moscow II
21 Gil' Valerija 10 grade Vitebsk rating
22 Gladkov Aleksandr 11 grade Permian II
23 Glushkov Igor' 11 grade Stavropol rating
24 Gridasov Il'ja 11 grade Magnitogorsk III
25 Gricaev Matvej 11 grade Moscow II
26 Gulin Kirill 10 grade Luninets I
27 Dovzhik Lev 11 grade Chelyabinsk II
28 Doroshev Igor' 11 grade Mozyr I
29 Drozdova Aleksandra 10 grade Nizhny Novgorod II
30 Drozdova Marina 10 grade Vitebsk III
31 Dudin Danil 11 grade Stavropol II
32 Dymarchuk Petr 11 grade Malorita IV
33 Egorov Sergej 10 grade Saratov II
34 Ermilov Anton 11 grade Saratov I
35 Ershov Oleg 11 grade Samara IV
36 Zhalgasov Ashat 10 grade Almaty IV
37 Zaharov Dmitrij 11 grade Kazan I
38 Izobova Marija 11 grade Vitebsk I
39 Kazakov Evgenij 11 grade Chelyabinsk II
40 Kajrly Nurlyhan 9 grade Aktobe IV
41 Kalendarov Andrej 11 grade Moscow I
42 Kali Ajsultan 11 grade Almaty IV
43 Kalinin Stepan 11 grade Kazan IV
44 Kameko Valerij 10 grade Mozyr I
45 Kirillov Arsenij 10 grade St. Petersburg III
46 Knjazevskij Sergej 10 grade Saratov I
47 Koval' Zahar 10 grade Vitebsk III
48 Kozinov Aleksej 11 grade Maikop I
49 Kozlovskij Anton 11 grade Minsk rating
50 Kolosov Arsenij 11 grade Grodno I
51 Komendantjan Artem 11 grade Novokuibyshevsk II
52 Kornejchik Mark 9 grade Vitebsk III
53 Korobejnikov Fjodor 10 grade Gomel II
54 Korobkov Roman 9 grade Chelyabinsk I
55 Kruglov Maksim 11 grade Kazan IV
56 Krjuchkov Ivan 11 grade Permian IV
57 Kulichok Nikita 11 grade Berezino rating
58 Kuncevich Vladimir 10 grade Vitebsk III
59 Leonov Aleksej 11 grade Moscow III
60 Lepehin Mihail 11 grade Lipetsk II
61 Loginov Roman 11 grade Moscow II
62 Lunin Dmitrij 11 grade Moscow II
63 Machula Maksim 11 grade Zaporozhye III
64 Mashkov Maksim 11 grade Lipetsk IV
65 Medjanikov Il'ja 11 grade Vitebsk I
66 Melehovec Maksim 11 grade Luninets II
67 Mel'nichenko Daniil 10 grade Minsk I
68 Minakov Stanislav 11 grade Kharkiv III
69 Mihail Mosjagin 11 grade Yaroslavl II
70 Mihajlov Kirill 11 grade Kremenchug III
71 Mos'ko Vladislav 10 grade Gomel III
72 Natalevich Mihail 11 grade Minsk III
73 Naumov Stanislav 11 grade Chelyabinsk III
74 Nevstruev Dmitrij 11 grade Maikop II
75 Nedoluzhko Andrej 11 grade Moscow I
76 Nezametdinov Shaihitdin 11 grade Astana IV
77 Nekrashevich Andrej 9 grade Luninets rating
78 Nesterovich Dar'ja 10 grade Zelva I
79 Nikolenko Daniil 9 grade Pushkino III
80 Nikonov Roman 11 grade Ufa rating
81 Novikov Anton 11 grade Minsk III
82 Novikov Konstantin 10 grade Vitebsk III
83 Nuptebek Elibaj 11 grade Almaty IV
84 Ozhiganov Denis 11 grade Kachkanar II
85 Ocheretnyj Vjacheslav 11 grade Kremenchug III
86 Petrovskij Aleksandr 11 grade Minsk IV
87 Petuhovskij Artur 10 grade Vitebsk I
88 Pljushkin Maksim 11 grade Moscow III
89 Poduremennyh Il'ja 10 grade Chelyabinsk I
90 Putilin Mihail 11 grade Novosibirsk II
91 Rahmanovskij Andrej 11 grade Pushkino I
92 Rahmatullin Ramazan 9 grade Kazan II
93 Remeslennikov Timofej 11 grade Petrozavodsk rating
94 Sajdolda Bajan 11 grade Almaty IV
95 Saplin Aleksej 9 grade Chelyabinsk I
96 Sapozhnikov Artjom 11 grade Izhevsk I
97 Sahabiev Ashat 9 grade Kazan IV
98 Sajutin Dmitrij 11 grade Moscow II
99 Semenov Pavel 11 grade Mozyr I
100 Serebrjakov Maksim 11 grade Rybinsk I
101 Slonevskij Stepan 11 grade Malorita IV
102 Slotin Sergej 10 grade Moscow rating
103 Solonkov Denis 11 grade Mytishchi III
104 Strokov Dmitrij 11 grade Sayanogorsk II
105 Shirtladze Georgij 12 grade Tbilisi III
106 Talipov Anuar 11 grade Aktobe IV
107 Trilis Aleksej 10 grade St. Petersburg rating
108 Trubeckoj Bogdan 10 grade Chelyabinsk II
109 Trufanov Pavel 11 grade Moscow II
110 Usherovich Marija 11 grade Pushkino rating
111 Favstov Oleg 11 grade Rybinsk I
112 Fedorov Aleksandr 11 grade Gorno-Altaisk I
113 Hala Vladislav 10 grade Brest III
114 Halin Georgij 11 grade Balashikha IV
115 Hanova Anna 11 grade Ekaterinburg IV
116 Husainov Ajdarbek 10 grade Kazan IV
117 Caplin Aleksandr 11 grade Permian II
118 Cypko Anton 10 grade Golovanevsk I
119 Chekashev Anton 11 grade Kazan III
120 Chizh Jaroslav 11 grade Kazan IV
121 Chhaidze Nugzar 12 grade Tbilisi III
122 Shamsutdinov Bulat 11 grade Kazan IV
123 Sharipov Fargat 10 grade Naberezhnye Chelny III
124 Shelepov Anton 10 grade Vitebsk III
125 Shiljaev Jurij 10 grade Minsk III
126 Shpakovskij Denis 9 grade Chelyabinsk I
127 Jurkov Artem 10 grade Vitebsk III
128 Jutman Mihail 11 grade St. Petersburg III
129 Jakovlev Il'ja 11 grade Vitebsk II
130 Jatchenij Pavel 10 grade Chelyabinsk II