INVITATION LIST MWJ 2021

Results of first quality round

Results of second quality round

Results of third quality round

Results of fourth quality round

Further instructions for invited participants will be sent by email from 12 to 14 February.

Full name Grade Country City
Абдуллин Саид Маратович 11 РФ Москва
Авдеенко Игорь Александрович 10 Россия Иваново
Адаменко Владислав Викторович 11 Беларусь Витебск
Акимов Сергей Вадимович 11 Россия Ульяновск
Амир Дален Маратулы 11 Казахстан Алматы
Аникиев Ян Вячеславович 11 Россия Архангельск
Анохов Владислав Дмитриевич 11 Республика Беларусь Минск
Анташкевич Дмитрий Валентинович 9 Беларусь Могилёв
Асатрян Георгий Оганесович 11 Россия Москва
Афанасенко Григорий Сергеевич 9 Беларусь Минск
Ачох Дамир Русланович 11 Россия мкр. Полянка
Ашуров Альтаир Улмасович 11 Kazakhstan Nur-Sultan
Балюконис Тимофей Олегович 10 Беларусь Витебск
Бейшекеев Данияр Сталбекович 10 Кыргызстан Бишкек
Белоус Данила Павлович 11 РФ Кыштым
Бонич Дмитрий Сергеевич 11 Беларусь Брест
Бугаев Егор Петрович 11 Российская Федерация

Санкт-Петербург

Васильев Алексей Леонидович 9 Россия Москва
Ведерников Константин Игоревич 11 Россия Люберцы
Вильданов Руслан Юрьевич 9 Российская федерация Казань
Гаязов Булат Ринатович 11 Россия Казань
Гнедько Дарья Юрьевна 10 Беларусь Витебск
Гнусов Александр Алексеевич 9 Россия Киров
Горбатовский Дмитрий Антонович 8 Беларусь Гомель
Грибенник Виталий Витальевич 10 Россия Белгород
Гриненко Валера Владиславович 11 Украина Харьков
Грунтов Дмитрий Игоревич 11 Беларусь Витебск
Дамасевич Станислав Сергеевич 11 Беларусь Мозырь
Демко Глеб Юрьевич 11 Республика Беларусь Минск
Дивильковский Максим Михайлович 11 Россия Королёв
Дмитрий Умнов 11 Россия Москва
Добрынин Иван Ильич 10 Россия Челябинск
Дубинин Василий Витальевич 10 Россия Калининград
Жарков Георгий Алехандрович 11 Россия Лобня
Загиров Рузиль Равилевич 10 Россия Иннополис
Зарипов Вадим Раисович 10 Россия Москва
Заровский Кирилл 10 Беларусь Витебск
Захаров Иван Александрович 10 Россия Москва
Зиганшин Эмир Рамилевич 10 Россия Казань
Иваненко Гриша Александрович 11 Россия Москва
Ильина Елизавета Дмитриевна 9 Беларусь Витебск
Карлинский Георгий Евгеньевич 11 Беларусь Минск
Карпеев Глеб Андреевич 11 Россия Чебоксары
Кирюхов Андрей Дмитриевич 10 Россия

Нижний Новгород

Кожевников Александр Валерьевич 10 Россия Москва
Кондрашов Кирилл Павлович 11 Россия г. Москва
Корганбаев Таймас 9 Казахстан Алматы
Костяной Андрей Александрович 11 Беларусь Гомель
Кривощеков Виктор Антонович 9 Российская Федерация Екатеринбург
Кручинин Илья Алексеевич 11 Россия Ижевск
Кудряшов Кирилл Сергеевич 10 Россия Иваново
Кузаков Дмитрий Николаевич 10 Россия Иркутск
Кузьмин Даниил Александрович 10 Россия Канаш
Кулев Юрий Антонович 11 Россия Москва
Кулешов Макар Всеволодович 10 Россия Москва
Кучинский Илья Игоревич 10 Беларусь Брест
Ли Ван Александрович 9 Казахстан Алматы
Лигай Дмитрий Даниилович 11 Россия Москва
Логинов Игорь Евгеньевич 11 Россия

Нижний Новгород

Логунов Денис Игоревич 11 Беларусь Солигорск
Лосев Александр Александрович 10 Беларусь Гомель
Луценко Иван Анатольевич 11 Беларусь Витебск
Луценко Антон Игоревич 10 Россия Москва
Мұхаметкәрім Қаныш Саятұлы 10 Қазақстан

Тарбағатай ауданы

Ниневский Камиль Николаевич 11 Россия Казань
Олеринский Ян Дмитриевич 11 Россия Москва
Осипов Дмитрий Владимирович 11 Россия Мытищи
Павлек Николай Владимирович 11 Россия Москва
Панарин Александр Андреевич 11 Россия Москва
Петляк Максим Игоревич 11 Республика Беларусь Гродно
Полынь Станислав Александрович 9 Беларусь Мозырь
Попович Виталий Сергеевич 10 Беларусь Гомель
Порай Екатерина Дмитриевна 10 Россия Черноголовка
Проскурин Александр Вадимович 11 Россия Москва
Пустовалов Юрий Дмитриевич 11 Россия Москва
Ромашов Федор Викторович 10 Россия Новоалтайск
Росин Антон Михайлович 10 Россия Майкоп
Рябчун Владимир Александрович 11 Россия

Санкт-Петербург

Савцев Павел Алексеевич 10 Россия Москва
Савчук Костя 11 Украина Коростышев
Сахмолдин Мухаммадариф - 10 Казахстан Семей
Ситников Алексей Юрьевич 11 Беларусь Гомель
Смирнов Константин Витальевич 11 Беларусь Витабск
Смирнягин Артём Константинович 11 Россия Москва
Сотников Даниил Сергеевич 10 Россия Барнаул
Степанов Антон Александрович 9 Российская Федерация Москва
Сухов Михаил Евгеньевич 11 Россия Фрязино
Тилигузов Егор Александрович 11 Беларусь Витебск
Титов Артём Александрович 10 Россия Иваново
Толстик Богдан 10 Belarus Minsk
Ушаков Федор Романович 11 Россия Москва
Фарисей Юрий Александрович 11 Беларусь Могилев
Хабаров Максим Александрович 11 Россия Тюмень
Харрасов Антон Артурович 11 Беларусь Гомель
Хромов Артем Андреевич 11 Россия Москва
Хрущев Вячеслав Сергеевич 10 Россия Омск
Черноокий Никита Дмитриевич 11 Беларусь Мозырь
Шуклин Максим Владимирович 11 Россия Москва
Шатохин Антон Андреевич 11 России Казань
Юхневич Егор Владимирович 10 Россия Краснодар
Яковлев Сергей Алексеевич 11 Россия Липецк
Яндулов Богдан Сергеевич 11 Russia Khabarovsk
Яцук Александр Владимирович 11 Belarus Vitebsk
Abaturov Artyom Sergeevich 9 Россия Екатеринбург
Abelyan Aleksandr 12 Армения Ереван
Alymzhan Alen Русланулы 11 Казахстан Алматы
Duisengaliev Nurstan Dastanuly 10 Казахстан Алматы
Fedoseev Тимофей Борисович 11 Россия Мурманск
Huber Joël 12 Switzerland Thalwil
Islam Bouli Beshr 12 Syria Aleppo
Avcı Ahmet Kaan 11 Turkey Zonguldak
Kanatuly Amanbol 11 Казахстан Актау
Karimov Renat Airatovich 8 Russia Kazan
Maskeugaliev Dauren Elamanovich 11 Казахстан атырау
Meijer Marco 12 the Netherlands Loppersum
Mukimbekov Mansur 11 Казахстан Алматы
Penchev Jasen Plamenov 9 Bulgaria Gabrovo
Rodionov Valerii Vitalevich 9 Russia Kazan
sultanov adil 10 Казахстан Атырау
Tsekhnenko Semyon Denisovich 11 Russia Moscow
Turganov Imran Rustamovich 10 Казахстан Алматы
Wald Almog 11 Israel Petah Tikva
Zabauskii Daniil 10 Беларусь Минск
Lifar Egor 11 Россия Москва
Халатян Араи 11 Armenia Yerevan
Kostanyan Emil Arsen 12 Armenia Yerevan
Sodani Kshitij 9 India Gurgaon
Massri Mohammad Nour Massri 12 Syria Aleppo
Данилин Иван Алексеевич 11 Россия Москва
Навер Олег Николаевич 10 Украина Кременчуг
Гензе Андрей Евгеньевич 11 Казахстан Алматы
Nuriyev Amir Ravilevich 9 Kazakhstan Almaty
Алмазов Павел Дмитриевич 11 Россия Казань
Зорин Кирилл Сергеевич 10 Россия Благовещенск
Штанов Илья Геннадьевич 11 Беларусь Бобруйск
Колышев Глеб Викторович 11 Россия Москва
Пахомов Евгений Евгеньевич 9 Россия Москва
Фахретдинов Рустам Харисович 11 Россия Королёв
Averenkov Vladimir Михайлович 10 Россия Челябинск
Мухтаров Айнур Дамирович 11 Росиия Белорецк
Турганбек Санжар Ауезханулы 10 Казахстан Талдыкорган
Мороз Игорь Андреевич 9 Беларусь Бобруйск
Осипов Григорий Георгиевич 11 Россия Москва
Sadybekov Yernar Нурбекұлы 11 Казахстан Алматы
Жар Константин Дмитриевич 10 Российская Федерация Тольятти
Перегудов Сергей Викторович 11 Россия Москва
Бовбель Павел Иванович 11 Республика Беларусь Витебск
Болгов Михаил Николаевич 10 Россия Москва
Максотов Жамбыл 10 Kazakhstan Uralsk
Новицкий Николай Сергеевич 11 Беларусь Витебск
Ляхович Яков Александрович 8 Беларусь Могилев
Мужиков Арсен Русланович 9 Казахстан Нур-Султан
Дубровский Егор Дмитриевич 10 Беларусь Минск
Кононович Милана Александровна 11 Беларусь Молодечно
Уейский Артемий Алексеевич 11 Беларусь Минск
Мосин Антон Андреевич 11 Россия Екатеринбург
Стулов Михаил Александрович 11 Россия Долгопрудный
Горохов Дмитрий Александрович 9 Россия Великий Новгород
Устинов Арсений Айратович 8 Россия Казань
Козлов Никита Игоревич 11 Россия Москва
Белицкий Тимофей Дмитриевич 11 Россия Дубна
Черников Родион Андреевич 11 Россия Москва
Деревягин Александр Алексеевич 10 Россия Тюмень
Истомин Родион Андреевич 11 Россия Москва
Абилгазиев Ади Аскарович 11 Kazakhstan Aktau
Аксёненко Денис Анатольевич 11 Беларусь Лунинец
Анисевич Егор Артёмович 10 Беларусь Брест
Әшірбек Едіге Ерланұлы 10 Казахстан Нур-Султан
Белаш Александр Анатольевич 11 Российская Федерация Санкт-Петербург
Бикеев Кирилл 11 Россия Барнаул
Борчук Дмитрий Витальевич 9 Беларусь Витебск
Веретенников Максим Владимирович 11 Беларусь Мозырь
Горбатюк Олег Дмитриевич 10 Россия Иннополис
Гуков Артём Евгеньевич 10 РФ Калуга
Давлетов Ислам Алишерович 11 Кыргызстан Бишкек
Завалов Илья Владимирович 10 Республика Беларусь г. Минск
Завьялов Гордей Константинович 10 Россия Омск
Кулинич Матвей Денисович 9 Беларусь Брест
Курдун Андрей Александрович 11 Беларусь Минск
Кустенков Александр Александрович 11 Россия Подольск
Лебедев Кирилл Юрьевич 10 Россия Рузаевка
Махмеджан Амира Галым-кызы 9 Казахстан Нур-Султан
Мягкова Анна Сергеевна 9 Россия Тамбов
Нотфуллин Камиль Ильнурович 11 Россия Казань
Оралханов Дінмұхамед Лаурбекұлы 10 Казахстан Семей
Парзян Размик Грачьяевич 10 Армения Ереван
Патрушева Анна Алексеевна 10 Беларусь Витебск
Петросян Гамлет Арменович 10 Армения Ереван
Рахметулла Акрам Айдарулы 9 Казахстан Астана
Рудович Дмитрий Игоревич 11 Беларусь Лунинец
Соболенко Андрей Николаевич 8 Беларусь Витебск
Сражов Абдусаттар Абылайулы 11 Казахстан Алматы
Тяпкин Пётр Алексеевич 11 РФ Саратов
Хритоненко Алексей Юрьевич 11 Республика Беларусь Витебск
Хлытчиев Арсений Денисович 10 Российская Федерация Краснодар
Цыганок Андрей Ильич 11 Россия Нижний Новгород
Чернушевич Дмитрий Валерьевич 11 Беларусь Могилев
Шибаев Егор Сергеевич 11 Россия Рыбинск
Ыбрайахын Бейбарс Ұланұлы 11 Казахстан Нур-Султан
Ahdali Abdulrahman 12 Aleppo Syria
Chiriac Matei 11 Romania Iasi
Christofi Michail 10 Cyprus Limassol
Christos Falas 12 Cyprus Aglantzia
Dumitrescu George-Alex 12 Romania Iasi
Isgenderov Nadir 11 Azerbaijan Sumqayit
Klein Erik Klein 11 Deutschland Mannheim
Kurmash Nurzhan Kanatuly 11 Kazhakhstan Almaty
Maharramli Ali 11 Azerbaijan Jeyranbatan
Nasibov Said Zaur 10 Azerbaijan Baku
Nurym Aibek 11 Казахстан Алматы
Perdebai Ramazan Kadelbaiuly 9 Karaganda Karaganda
Shcherbonos Maxim Borisovich 10 Russian Khimki
Tleuzhan Darkhan Abzaluly 10 Kazakhstan Karagandy